Skip to content

çaj Purple Chang-shu | Чанг-Шу për humbje peshe – mendime, të çmimeve, ku për të blerë, përbërësit, si e bën këtë punë?

Pavlina Yanovna

Written by

Pavlina Yanovna
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Në kohën e fundit, popullariteti i shpejtë në mesin e connoisseurs çaj fituar tibetian çaj purpurt Chang-Shu. Besohet se kjo pije sjell përfitime të mëdha shëndetësore, ndihmon të përshpejtojë humbje peshe, dhe në sajë të ngjyrë e saj këndshëm blu ndihmon për të diversifikuar dhe të bëjë një magji të vogël në parti çaj. Le të shqyrtojmë se çfarë përbën klasën e Chang-shu | Чанг-Шу, cilat janë karakteristikat e saj, si e bën pijen në trup dhe nëse ajo ka ndonjë contraindications.

Çfarë është çaji purple Chang-Shu

tea

Blue për shumë shekuj është përdorur nga

6 45 çaj Purple Chang shu | Чанг Шу për humbje peshe  mendime, të çmimeve, ku për të blerë, përbërësit, si e bën këtë punë?

banorët e Azisë Juglindore për ushqim dhe për

forcimin e përgjithshëm të trupit. Kultivarit më i shpërndarë gjerësisht në Tajlandë, Nepal, Mianmar; që nga kohët e lashta, pija është gjithashtu popullor në mesin e murgjit tibetian.

color pazakonshme (tepër të pasur blu ose bruz) i jep një të pirë një fabrikë klitoria Ternate, nga të cilat petals dhe çaj brewed. Një tjetër emër klitoria – “pea flutur”. Tea bërë nga kjo fabrikë është i njohur me disa emra: “anchan”, “flutur blu”; në Kinë për t’iu referuar një pije duke përdorur emrin “Chung-Shu”.

Clitoria lehtë për të mësuar në sajë të petals e saj të ndritshme të një ngjyrë blu. Në vendet aziatike petals e klitoria Ternate përdoret ende si një ngjyrë natyrale dhe është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore orientale.

fazat e prodhimit:

 • për të bërë çaj blu Chang-Shu mbledhur nga petals klitoria blu, të gjitha pjesët e tjera të bimëve nuk e përdorin. Mbledhja e lëndëve të para, sipas traditës së lashtë, duhet të ndodhë herët në mëngjes, kur ajo ishte në agimin në ngjyrat e përmban vitamina më të shëndetshme;
 • Më tej, lëndë e parë është lënë të thatë dhe të podvjalivajutsja për disa orë nën rrezet e diellit;
 • Atëherë petals lule janë të oksidohet në mënyrë që të nxjerrë në pah ushqyesve;
 • Më tej, lënda e parë është tharë përsëri, pasi që t’i jepte një formë karakteristike, presion dhe të përdredhur, të paketuar – më në fund, çaji është në dispozicion për shitje

.

Në vendet aziatike, çaj blu është shërbyer, zakonisht në mëngjes ose gjatë ditës, si dhe freskuese në të nxehtit dhe pije freskuese që ndihmon Zgjoheni dhe të qëndrojnë aktive dhe plot energji për shumë orë.

>>>>  Папинол | Papinol - farmaci, opinionet e vërtetë, blej tani, çmimi

Çaj purple Chang-shu | Чанг-Шу

Një anëtar i çaj blu Chang-Shu është e pasur me elemente të dobishme gjurmë, minerale dhe vitamina të shumë grupeve:

 • Pije përmban vitamina C, D, B, E, dhe K;
 • substancat minerale dhe microelements:. Mangan, kalium, magnez, kalcium, fosfor, hekuri dhe shumë të tjerë

Në çaji përmban edhe kafeinë, në sajë të cilën nga të pijshëm dhe gjallërues efekt është arritur.

Pronat e dobishme Chang-Shu

Blue çaj nga petals

5 42 çaj Purple Chang shu | Чанг Шу për humbje peshe  mendime, të çmimeve, ku për të blerë, përbërësit, si e bën këtë punë?

klitoria konsiderohet të jetë tepër e dobishme për trupin. Ne do të kuptoni më shumë se çfarë saktësisht është një ndikim pozitiv në shëndetin pije:

 • ndonjë çaji është i njohur për përmbajtjen e lartë të antioksidantë në përbërjen. Antioksidantë janë substanca që parandalojnë proceset oksidimi dhe lëvizjen e radikaleve të lira në qelizat; me fjalë të tjera, antioksidantë ndihmë ngadalësuar procesin e plakjes dhe veshin e trupit. Veçanërisht e dobishme, këto substanca për të ruajtur bukurinë e grave, për shkak se ata të përmirësuar gjendjen dhe elasticitetin e lëkurës dhe të flokëve, rrudhat bëjë dhe ndryshime të tjera të lidhura me moshën e lëkurës më pak të rënda;
 • për shkak të pranisë së kafeinës çaji ka një efekt stimulues në sistemin nervor, ndihmon për të pirë e të ngrënë deri, përqendrim të rritur dhe të përqëndrohet, përmirëson aktivitetin mendor;
 • në të njëjtën kohë, çaj blu Chang-Shu konsumi i moderuar ndihmon për të luftuar pagjumësinë dhe për të krijuar një regjim normal gjumë;
 • pije stimulon prodhimin e hormoneve të lumtur, serotonin, duke rezultuar

  në rritjen e humor dhe për të përmirësuar sfondin psiko-emocionale;

 • një efekt pozitiv në sistemin e tretjes është arritur për shkak të pranisë në çaj e taninet, të cilat lehtësojnë proceset e tretjes dhe absorbimit të ushqimit në traktin e tretjes;
 • çaji blu përmban sasi të mëdha të vitaminave në përbërjen. Pra, vitaminë C forcon sistemin imunitar dhe rrit rezistencën e trupit ndaj viruseve dhe infeksioneve;
 • b vitamina, të cilat janë gjithashtu të pasura pije ka një ndikim pozitiv në punën dhe gjendjen e sistemit nervor, psikikë, dhe të rregullojë sistemin e tretjes;
 • vitamina D dhe të mirë për lëkurë të shëndetshme, thonjtë dhe flokët E; vitaminë E është gjithashtu e dobishme për shëndetin e sistemit riprodhues të femrës;
 • konsumi i rregullt i pije ka një efekt pozitiv në shëndetin e syrit, ajo është parë që ngadalëson çaj blu poshtë humbjes së vizionit, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të syrit në zhvillim – katarakt, glaukoma;
 • çaj blu Chang-Shu ndihmon për të butë të shpëtoj trupin e mbeturinave të grumbulluara dhe substancave toksike dhe për të krijuar zorrët;
 • çaji purple është gjithashtu shumë i dobishëm për sistemin kardiovaskular, për shkak të substancave përbërëse të

  4 30 çaj Purple Chang shu | Чанг Шу për humbje peshe  mendime, të çmimeve, ku për të blerë, përbërësit, si e bën këtë punë?

  pije ndihmon për të pastruar dhe për të forcuar muret e enëve të gjakut, dhe mund të përdoret gjithashtu për të parandaluar pllaka kolesterolit dhe Sëmundjet e ndryshme zemrës; li >

>>>>  Choco Lite Extra - opinionet, çmimeve, ku për të blerë, përbërësit, si e bën këtë punë?

Dhe së fundi, një nga përparësitë kryesore të tibetian çaj purpurt është aftësia e tij për të përshpejtuar procesin e yndyrë-djegia në trup -. Kjo është arsyeja pse pija është kaq popullor me njerëzit që kërkojnë të humbur peshë

Si të krijoj dhe pini çaj purpurt

Ju lutem vini re! Procedura brewing është jashtëzakonisht i rëndësishëm për çdo çaj; rekomandimet për të shpërthyer duhet të respektohen në mënyrë rigoroze për edhe nëse shija dhe aroma e pije për ju nuk është aq e rëndësishme -. pije brewed gabimisht, ju nuk rrezikoni vetëm prishin shijen, por edhe të shkatërrojë të gjitha substancat e dobishme të përfshira në çaj

Për starters, disa nga më të Përgjithshëm, rregullave universale

 • çaj është e dëshirueshme që të përdorin të butë, ujë të pastruar; dhe kjo nuk është e mirë për të përdorur ujin nga uji tap- rubinet është zakonisht shumë e vështirë, përmban një shumë të papastërtive të dëmshme, lë pas një amëz të pakëndshme;
 • çaj brewing është e rekomanduar në një enë të veçantë bërë e materialeve të caktuara mund të jetë qelqi, porcelani ose ibrik çaji enë prej argjile.

Për pirja e çajit blu kjo ka kuptim për të përdorur një ibrik çaji qelqi kështu që ju më mirë të jetë në gjendje të gëzojnë procesin e shpërthyer këtë pije të shijshme dhe të gjallë.

Direkt procedura brewing është mjaft e thjeshtë dhe është si vijon:

 • Vendos ujë të ngrohtë; në qoftë se ju përdorni kazan, pasi skeptikët e ujit, të lënë atë të ftohtë për disa sekonda (derisa temperatura arrin 85-90 gradë) – çaj blu është në çdo rast jo për të derdh ujë të valë, në mënyrë që të mos prishin përbërjen dhe shijen e pije;
 • Në ibrik çaji, pour çaj lë – 2 lugë për Kupën e standardit;
 • Hidh një sasi të vogël të ujit me lë çaj dhe pastaj hidhni atë ujë. vendas i parë nuk është përdorur në ushqim, dhe pastron çaj nga pluhuri dhe i poshtër;
 • Pas larjes lë çaj sërish të mbushur me ujë të ngrohtë dhe të lënë të mbush për 5-7 minuta.
>>>>  CANNABIS OIL CBDOL - negative komente, opinione, çmimi, faqen zyrtare

çaj Blue mund të përballojë deri në 5 zavarivanje, dhe me çdo shpërthyer re, koha steeping duhet të rritet nga 1-1,5 minuta.

Chang-Shu mund të jetë i dehur si formë nxehtë dhe të ftohtë. Në rastin e fundit, të shërbejë pije me kube akulli. Gjithashtu Futjet më të mëdha për çaj janë: mjaltë, nenexhik, limon balm

.

Nëse për të pirë Chang-shu | Чанг-Шу hollim

Në internet ju mund të shpesh pengohen me furi komente në lidhje pije Chang-Shu | Чанг-Шу, duke thënë se ky çaj ndihmon për të hequr qafe më shumë se 10 kilogramë pa asnjë përpjekje, dietat strikte dhe ushtrim -. Vetëm që të ketë një filxhan pije të pazakontë në ditë

Sigurisht, komente të tilla janë person nuk arsyeshëm nuk do të merren seriozisht:. As çaji nuk është në gjendje të djegur disa dhjetëra paund dhe të bëjë mori një trup të shëndoshet, i hollë dhe figurën chiseled

Chung-Shu kuptim për të përdorur si një mjet ndihmës, sepse çaj ju ndihmon për të aktivizuar djegia e shtresës lipidet në trup dhe pak të rritur shpejtësinë e metabolizmit. Megjithatë çaji duhet të shoqërohet me aktivitet fizik dhe deficit kalori.

Kundërindikimet dhe dëmi

Edhe më të pija e dobishme mund të dëmtojë në qoftë se ju konsumojnë atë në sasi të tepruar. çaj blu nuk është përjashtim. Këtu janë disa nga efektet mund të shkaktojë keqpërdorimin.

 • takikardi dhe dridhje;
 • dobësi, marramendje, dhimbje koke;
 • Në disa raste, të përzier, të vjella apo diarre, ankth stomakut.

Mos pini më shumë se 3 gota të çajit blu në ditë, për të shmangur “efekte anësore” dhe mos pini rregullisht (pas një muaji e përdorimit aktive është e nevojshme për të bërë një pushim minimal pushim prej 20 ditësh).

Kundërindikimet për përdorimin e çaj blu janë çrregullime të sistemit kardiovaskular, presion gjaku i ulët, probleme me koagulimit të gjakut dhe anemi.

Previous article

Proflex 100 për joints - mendimet, çmimi, ku për të blerë, përbërësit, si e bën këtë punë?

Next article

Кардиотонус | Karditonys nga hipertensioni - farmaci, opinionet reale, blej tani, çmimi